Kodėl verta daryti pritūpimus su štanga ?

Daugelis mano, kad pritūpimai su svoriu yra pavojingi Jūsų kelėnams ir nugaros apačiai. Tai yra mitas, nes pritūpimų nauda yra didelė! Tačiau pritūpimai su bloga jų atlikimo forma yra tikrai pavojingi. Jei pritūpimus atliksite teisingai, Jūs netgi sustiprinsite raumenis aplink Jūsų kelėnus ir nugaros apačią. Tai padarys Jūsų kelius ir nugarą stipresnę ir sveikesnę, o ne silpną ir pažeidžiamą. Dar daugiau apie pritūpimus ir jų naudą – šiame straipsnyje.

Pritūpimai su štanga augina jėgą

Pritūpimai su svoriu, tai geriausias pratimas auginti viso kūno jėgą. Štai kodėl:

 • Pratimas stiprina Jūsų didžiausius, ilgiausius, pačius galingiausius raumenis – sėdmenis, siuvėjo ir plekšninius;
 • Pritūpimai stiprina galinius kūno raumenis – pakinklines sausgysles, sėdmenis, nugaros apačią ir blauzdas;
 • Pritūpimai reikalauja balansuoti su svoriu, dėl to dirba Jūsų pilvo, įstrižiniai, pečių, rankų raumenys;
 • Pritūpimų metu dirba visas Jūsų kūnas kaip viena dalis, visai taip pat, kaip reikalauja kasdieniniai judesiai;
 • Pritūpimai su sunkiu svoriu, priverčia Jūsų kūną stresuoti. Daugiau keliate, stipresnis būnate.

Nėra pratimo ar treniruoklio, kuris būtų toks efektyvus ir darytų Jus stiprius, kaip pritūpimai. Svorio spaudimas kojomis (Angl. – leg press) yra ne toks efektyvus, nes Jums nereikia balansuoti su svoriu. Kojų tiesimas treniruoklyje, taip pat nėra toks efektyvus, nes pratimo atlikimo metu dirba tik kojų keturgalviai raumenys. Mirties trauka irgi įeina į šių pratimų grupę, nes judesių kiekis pratimo metu yra mažesnis nei pritūpimų metu.

Gerai yra tai, kad pritūpimų su svoriu metu galite stiprėti greičiau, pridėdami 2,5 kg daugiau svorio kiekvieną treniruotę. To padaryti negalima kojų tiesimo pratimo metu, nes dirba mažiau raumenų. Pritūpimai su svoriu yra jungiamasis pratimas – dirba daugiau raumenų, kurie leidžia Jums pakelti daugiau, progresuoti greičiau ir tapti stipresniais.

Pritūpimai su štanga augina raumenis

Pritūpimai yra daugiau nei tik kojų treniruotės. Jūsų keliai ir klubai lenkiasi, bet likęs kūnas turi laikyti svorį ir neleisti, kad Jūsų liemuo sukniubtu. Štai kaip pritūpimai su štanga veikia Jūsų kūną, kaip vieną dalį. Pateikiame raumenis, kurie dirba pratimo atlikimo metu:

 • Apatinė kūno dalis. Jūsų pakinklinės sausgyslės, sėdmenys, kojų keturgalviai ir kirkšnis yra pagrindinės dalys, kurios dirba pratimo atlikimo metu. Taip pat dirba blauzdos, kurios turi stabilizuoti Jūsų kulkšnis pritūpimo metu.
 • Viršutinė kūno dalis. Kad štanga būtų išlaikoma tinkamoje pozicijoje ant nugaros viršaus, Jūs turite suspausti pečius ties mentimis ir laikyti krūtinę iškeltą. Visa tai įdarbina Jūsų pečius, nugaros apačią, trapeciją, rankas ir pnš.
 • Kūno pagrindas. Jūsų pilvo presas, įstrižiniai pilvo raumenys ir nugaros apačia sunkiai dirba darant pritūpimus tam, kad išvengtumėte traumų ir neprisispaustumėte su štanga tūpdami žemyn ir kildami aukštyn.

Sunkūs pritūpimai gamina daugiau raumenų augimo hormonų nei koks kitas pratimas – 200% daugiau augimo hormonų ir 25% daugiau testosterono nei darant kojų spaudimą. Jei norite užauginti raumenis greitai ir natūraliai arba norite išvengti raumenų sumažėjimo, pritūpimai su svoriu yra tas pratimas, kokio Jums reikia.

Pritūpimai su svoriu degina riebalus

Riebalai yra susikaupusi ir nepanaudota energija žmogaus kūne. Pratimų darymas naudoja energiją, tai reiškia, degina riebalus. Daugiau raumenų dirba – daugiau energijos sunaudojate. Pritūpimų metu dirba daugiau raumenų, nei bet kurio kito pratimo atlikimo metu. Tai reiškia, kad sudeginama daugiau riebalų. Su kuo didesniu svoriu Jūs tupiate, tuo didesnis yra intensyvumas ir dėl to sudeginama daugiau riebalų.

Visa tai nutinka tik sporto salėje. Už sporto salės ribų, Jūsų kūnas ir raumenys turi atsigauti nuo sunkių pritūpimų. Raumenims atsigauti, kūnas taip pat naudoja kalorijas. Galutiniame rezultate, pritūpimai su svoriu padidina Jūsų metabolizmą iki 24 valandų po treniruotės, o tai leidžia deginti kalorijas už sporto salės ribų.

Tačiau turite suprasti, kad pritūpimai nėra auksinis dalykas metantis riebalus. Pritūpimai su štanga padeda deginti riebalus, tapti lieknesniu ir užsiauginti „six packa“. Bet net ir darant pritūpimus kiekvieną dieną, Jūs nesudeginsite reikšmingo kiekio kalorijų be taisyklingos mitybos. Ir taip nutinka darant ne tik pritūpimus, bet ir kitus pratimus. Todėl, būkite tikri, kad maitinatės teisingai.

Pritūpimai su štanga ant pečių

Pritūpimai su svoriu ugdo ištvermę

Kiekvienas žingsnis, kurį padarote bėgdami, reikalauja pastangų. Jei Jūs padidintumėte savo kojų jėgą pritūpimuose nuo 80 kg iki 160 kg, bėgant Jums prireiks dvigubai mažiau pastangų nei prieš tai. Tas pats bėgimas taps lengvesniu, nes prireiks ilgesnės distancijos kojom pavargti. Tai reiškia, kad bėgsite greičiau ir ilgiau.

Bet, ar gi pritūpimų metu užauginti raumenys nelėtina žmogaus ? NE. Pirma, Jūs neužsiauginsite 15 kg raumenų per naktį, nebent naudosite steroidus ir prikimšite save maisto. Antra, kojų jėgos padidinimas, tai tas pats, kas įdėti galingesnį variklį į Jūsų mašiną, Jūs galite priaugti 10 kg per šešis mėnesius, bet tai nėra užtektinai, kad sulėtėtumėte. Jūsų stipresnės kojos pavers Jus greitesniu, visai taip pat, kaip automobilis su galingesniu varikliu.

Pritūpimai su svoriu ugdo sprogstamąją jėgą

Pritūpimai nepadaro Jus lėtesnius – tai mitas. Jie Jus padaro greitesnius, nes pritūpimai daro kojas stipresnes. Jei Jūsų kojos stipresnės, Jūs galėsite padaryti daugiau darbo per tą patį laiką. Jei padarote daugiau darbo per tą patį laiką – Jūs turite daugiau galios. Todėl Jūsų sprogstamoji jėga yra didesnė ir greitesnė – ne lėtesnė.

Taip pat, pritūpimai su štanga gali padaryti Jus dominuojančių sporte, kuriame reikalingas vertikalus šuolis. Ištvermės ugdymas, fitneso lygio kėlimas, viso kūno stiprinimas, balansavimo ir koordinacijos lavinimas, kelėnų ir nugaros apsauga nuo traumų ir pnš. Jei norite būti konkurencingas sporte, darykite pritūpimus.

Pritūpimai su svoriu stiprina Jūsų kaulusOsteoporozė

Kai darote pritūpimus, gravitacija žemyn spaudžia svorį esantį ant Jūsų nugaros. Tai suspaudžia viską, kas yra po štanga. Jūsų stuburas ir kaulai yra gyvi audiniai, kurie reaguoja į spaudimą iš viršaus, dėl to tampa stipresni. Medicinos instituto iš JAV moksliniai tyrimai parodė, kad jėgos sportininkų kaulų audinių tankis yra 10% didesnis nei paprastų žmonių. Tankesni audiniai yra geriau, nei silpnesni, nes juos sunkiau sulaužyti. Tankesni kaulai taip pat apsaugo nuo osteoporozės. Jei jau dabar turite osteoporozę, pritūpimai padės išvengti su amžiumi susijusių bėdų – staigaus jėgos mažėjimo ir raumenų praradimo. Pratimas pagerins Jūsų balansavimą ir koordinaciją, kas apsaugos Jus nuo nukritimų, kurie gali būti skaudūs. Nėra efektyvesnio pratimo kaulams stiprinti, kaip pritūpimai.

Patiko? Parodyk tai mums, Spausk Patinka!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Apie autorių

Palikite atsiliepimą