Kultūrizmas tai sportinė veikla, kurioje dominuoja progresyvaus pasipriešinimo treniruotės su įvairiais treniruokliais ar įrankiais (svarmenys, svarsčiai, štangos). Be progresinių fizinių pratimų, kultūrizmui svarbi tinkama ir subalansuota mityba bei užtikrintas poilsis atsistatymui bei raumenų auginimui. Asmuo, kuris propaguoja šį sportą vadinamas kultūristu.

Profesionaliuose ir megėjiško lygio konkursuose, kultūristai išsirikiuoja linijiniu principu, demonstruoja savo fizinę formą tam tikrų specifinių pozų pagalba, vėliau atliekami individualūs pozavimo numeriai. Priešais kultūristus sėdi teisėjai, kurie vertina konkurso dalyvius pagal kūno proporcingumą, raumenų formą, masę, raumenų išlavinimo harmoniją, raumenų tankį ir raumenų išraiškingumą (reljefą). Taip pat kreipiamas dėmesys į judesių plastiškumą, artistiškumą, originalumą atliekant laisvąją programą. Prieš pat varžybas kultūristų pasiruošimą sudaro kombinacija iš dehidratacijos, raumenų ryškinimo, aliejų ir lojsonų naudojimo kūno tamsumui – taip išryškinami raumenys ir jų kontūrai varžybu metu. Gerai žinomi kultūristai:  Jay Cutler, Ronnie ColemanReg Park, Arnold Schwarzenegger ir Lou Ferrigno.

Ankstyvieji metaiVyras neša galviją

Senovės Graikijoje ir Egipte buvo praktikuojamos akmens kėlimo tradicijos. Vakarų Europoje svorių kilnojimas susiformavo maždaug 1880-1953 laikotarpiu. Kūno sudėjimui ir jo proporcijoms nebuvo skiriamas didžiausias dėmesys, todėl galiūnai turėjo didelius pilvus ir riebias galūnes.

Modernusis kultūrizmas

Kultūrizmas susiformavo 19 amžiaus pabaigoje. Didelį indėlį į kultūrizmą įnešė vokiečių kilmės kultūristas Eugenijus Sandovas, dar kitaip vadinamas „moderniojo kultūrizmo tėvu“. Atlikdamas „raumenų vaizdavimo pasirodymą“, jis leisdavo žiūrovams mėgautis jo kūno sudėjimu. Sandovui taip sekėsi treniruotis ir vaizduoti savo kūną, kad vėliau jis sukūrė keletą verslų. Jis vienas pirmųjų į rinką išleido firminių produktų savo vardu. Jis vienas pirmųjų išrado ir pardavinėjo svarmenis, įtampos gumas, spyruoklinius skridinius. Netgi jo atvaizdai ant kortelių buvo parduoti tūkstančiais vienetų.Eugenijus Sandovas - Kultūrizmo tėvas

Sandovo kūno proporcijos buvo artimos vaizduojamoms senovės graikų ir romenų skulptūroms. Vyrai buvo vertinami pagal tai, kaip tiksliai jie atitiko šias proporcijas.

Kultūrizmas: 1950-ieji ir 1960-ieji

Kultūrizmas labiau išpopuliarėjo 1950 m. – 1960 m., kai atsirado gimnastikos čempionai ir buvo jaučiamas didesnės jėgos poreikis. Taip pat, tuo metu prasidėjo raumenų treniravimo bumas. Labiausiai prie to prisidėjo Joe Weider, kurio reklama ant komiksų knygų ir kitų leidinių paskatino daug jaunų vyrų užsiimti Joe Weiderio komiksaitreniruotėmis su svoriais tam, kad pagerintų savo atletiškumą ir atrodytų kaip raumeningi superherojai iš publikuotų komiksų. Tuo metu prie šios veiklos populiarinimo prisidėjo ir filmų, kuriuose vaidino kultūristai, filmavimas. Tikriausiai vieni žymiausių tokių aktorių buvo Steve Reeves ir Reg Park, kurie vaidino tokiuose filmuose kaip „Heraklis“ ir „Samsonas“. Taip pat, tuo metu sporto salių ir treniravimosi įrangos industriją, kurią suformavo Joe Weider, papildė „Pasauline kultūrizmo federacija“ (IFBB), kurią bendrai įkūrė Joe ir  jo brolis Ben.

Kultūrizmas Lietuvoje

 • Lietuvos kultūrizmo federacija (LKF) buvo įkurta 1969 metais ir 1991 m. priimta į IFBB. Iki 1991 m. federacija vadinosi – „Lietuvos atletinės gimnastikos federacija“.
 • Pirmasis oficialus Lietuvos kultūrizmo čempionatas buvo surengtas 1966 m. Vėliau 1972 – 1985 m. kultūrizmo varžybos oficialiai buvo draudžiamos.
 • Nuo 1991 m. LKF kasmet organizuoja kultūrizmo čempionatus ir taurės varžybas.
 • Žymiausi Lietuvos kultūrizmo sportininkai: Rolandas Pocius, Natalija Murnikovienė, Ričardas Murnikovas, Olegas Žuras, Inga Neverauskaitė.

Pasaulio kultūrizmo čempionate Lietuva iškovojo šiuos medalius:

Kultūrizmo nauda

Kultūrizmas keičia gyvenimą. Jis teikia didelę naudą ne tik mūsų raumenims, bet ir protui.

Pabandysime susitemintai pateikti svarbiausius kultūrizmo privalumus ir, jei dar neužsiimate juo, pasistengsime įtikinti, jog tai tikrai verta dėmesio sporto šaka.

Geriau atrodantis kūnas

Štai akivaizdžiausia priežastis. Reguliariai treniruodamiesi sporto salėje, mes auginame didesnius raumenis, deginame riebalus ir sukuriame gražesnias kūno formas. Kai atrodome geriau – jaučiamės geriau. Be to, mūsų puikus fizinis pasiruošimas gali labiau atkreipti priešingos lytis dėmesį.

Didesnė jėga

Mūsų kasdieninis gyvenimas tampa daug lengvesnis kai mes esame stipresni. Darbe ne taip greitai pavargstame, o pakelti sunkesnius daiktus – ne problema.

Padidėjusi anabolinių hormonų gamyba (aktualu vyrams)

Įrodyta, kad kompleksiniai (baziniai) pratimai, tokie kaip pritūpimai, štangos spaudimas, mirties trauka ir t.t. padidina testosterono ir augimo hormono (HGH) gamybą. Šie hormonai vaikystėje buvo atsakingi už tai, kad iš berniukų virstumėme į vyrus – taptumėme didesni, stipresni ir labiau pasitikintys savo jėgomis.

Stipresni kaulai ir tvirtesnės sausgyslės

Mankšta su svoriais, ypatingai su sunkesniais (virš 70% nuo mūsų maksimumo), sustiprina mūsų kaulus ir sausgysles. Štai kodėl mes esame mažiau linkę patirti traumą, turėti lūžių nei bet kuris kitas “mirtingasis žmogus.“

Geresnė laikysena

Tikriausiai kiekvienas iš mūsų pastebime, kiek daug žmonių aplink mus turi apvalią nugarą ar kitokias laikysenos problemas, ne išimtis ir žmonės su raumenų disbalansais. Reguliarios ir tinkamos treniruotės, ypatingai pratimai mūsų korpusui ir nugaros raumenims padeda panaikinti bet kokią disproporciją. Turėdami tiesią nugarą atrodome vizualiai aukštesni bei tvirtesni.

Laimė ir harmonija

Kultūrizmas, kaip ir bet kuri kita sporto šaka, stimuliuoja mūsų organizmą gaminti endorfinus – hormonus, kurie iš esmės verčia mus jaustis geriau, padeda būti laimingais bei mažina skausmus. Taigi tai puikus pasirinkimas visiems, kas kenčia nuo depresijos ar nuotaikų kaitos.

Straipsnio svarbumas

100%
100%
Didelis
 • Aktualumas
  10
 • Lankytojų įvertinimas (Balsavo 14 )
  9.3
Patiko? Parodyk tai mums, Spausk Patinka!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Apie autorių

Palikite atsiliepimą