Jau seniai žinoma, kad po pertraukos atgauti prarastą raumenų formą yra kur kas lengviau nei siekti raumenų prieaugio treniruojantis pirmą kartą. Šio reiškinio kaltininkė – raumenų atmintis. Kas gi iš tikrųjų slepiasi už šio termino?
Jei jūs kurį laiką treniravotės, vėliau nusprendėte padaryti pertrauką, o po jos vėl grįžote į sporto salę, tikriausiai pastebėjote, jog atgauti jėgą bei raumenų apimtį pavyko kur kas greičiau nei treniruočių pradžioje.
Pagreitėjusi progresija yra moksliškai įrodytas fenomenas, kuris dažniausiai apibrėžiamas kaip „raumenų atmintis”. Taigi, kas iš tiesų vyksta?
Neurologiniai procesai gali paaiškinti greitą jėgų atgavimą, bet ne raumens dydį. Ar raumenų skaidulos, kažkuria prasme, turi išsaugojusios „atmintyje” savo ankstesnę kondiciją? Ar kažkas dar atsakingas už šį fenomenalų efektą?
Raumenų ląstelės yra daugiabranduolinės, o tai padeda joms augti!
Tam, kad įmintumėme šią raumenų atminties mįslę, pradėsime nuo įdomaus fakto apie pačias raumenų ląsteles. Raumenų ląstelės yra ganėtinai didelės ir jos yra vienos iš daugiabranduolinių mūsų kūno ląstelių, kurių mūsų organizme nėra daug. Tai reiškia, kad jos gali turėti ne tik vieną branduolį, bet kelis ar net kelioliką.
Kai mankštinate raumenis pasitelkdami pasipriešinimo treniruotes, raumenų ląstelėse susikuria nauji branduoliai, kurie vėliau leidžia raumeniui augti ir pasiekti didesnę apimtį. Iš tikrųjų, branduolių skaičius esantis raumenų skaidulose, yra viena iš svarbiausių sąlygų, reguliuojanti raumenų dydį.
Taigi, treniruočių metu patirtas fizinis krūvis paskatina mūsų organizmą padidinti branduolių skaičių raumenų skaidulose, kas lemia didesnių raumenų augimą. Tačiau kas atsitinka su mūsų raumenimis, kai nustojame treniruotis ilgesnį laiką?
Mes nenorime susitaikyti su tuo, ką matome veidrodyje, nes atrodo, jog iki tol net nesportavome. Bet kokie fiziologiniai pokyčiai iš tikrųjų įvyksta?
Na, atsakymas paaiškina, kas iš tiesų yra „raumenų atmintis” ir kaip ji veikia.
„Raumenų atminties” fiziologija
Vyravo nuomonė, kad treniruočių metu įgyti branduoliai po padarytos pertraukos, yra prarandami dėl apoptozės.
Buvo manoma, kad apoptozės procesas lėmė raumenų jėgos ir dydžio sumažėjimą dėl nesitreniravimo (poilsio, detreniruočių). Dabar jau žinome jog tai netiesa.
Nors detreniruočių periodas ir sąlygoja mažesnes raumenų apimtis bei prarastą jėga, tačiau per visą treniruočių laikotarpį susidarę nauji branduoliai raumenų skaidulose išlieka nemažiau 3 mėnesius. Tiesą sakant, yra įrodymų, kad šie, naujai susidarę branduoliai, niekada neprarandami, o tai reiškia, kad treniruotės skatina ilgalaikius fiziologinius raumenų skaidulų pokyčius.
Paprasčiau tariant: teiginys, kad treniruočių metu raumenų skaidulose atsiradę papildomi branduoliai prarandami dėl poilsio (nesitreniravimo), yra klaidingas. Iš tikrųjų, viską galima paaiškinti tuo, jog:
- Raumenys yra paveikiami apkrovos, taip pirmą kartą susidaro nauji branduoliai. Tolimesnių treniruočių ir tinkamos mitybos dėka, šie branduoliai sintetina naujus raumenų baltymus ir tokiu būdu raumenų skaidulos auga ir didėja.
- Nesitreniravimo periodu (detreniruočių) raumenų skaidulos yra atsparesnės atrofijai dėl padidėjusio branduolių skaičiaus. Tačiau jei nesitreniruojama pakankamai ilgai ir baltymų skaidymo rodiklis viršyja jų sintetinimo rodiklį – sumažėja raumenys, bet…branduoliai neprarandami!
- Kažkuriuo momentu kai vėl pradedama treniruotis, raumenys greitai auga ir didėja, nes praleidžiamas žingsnis, kurio metu susiformuoja nauji branduoliai raumenų skaidulose (jie jau susiformavę, laukia kada galės vėl sintetinti naujus raumenų baltymus ir tokiu būdu iššaukti greitą raumenų augimą).
Šai kodėl pradėjus treniruotis po petraukos yra lengviau nei tai darant pirmą kartą (neturint jokio treniruočių stažo). Tai paaiškina „raumenų atmintis”.
Raumenų atminties nauda
Manau, šis tyrimas gana džiuginantis. Malonu žinoti, kad dabartinis mūsų indėlis ir pastangos treniruočių metu bus naudingos visą likusį gyvenimą.
Tiesą sakant, mokslininkai mano, kad jaunystėje „pripildyti” mūsų raumenis branduoliais gali būti labai naudinga ir pasitarnauti mums vėlesniame amžiuje, nes:
- raumenų auginimas senstant vis sunkėja
- nuolatinis raumenų praradimas yra vienas iš rimčiausių pavojų, susijusių su senėjimu
Ilgesnį laiką ilsėdamiesi, galite pastebėti jog jūsų raumenų apimtys šiek tiek sumažėjo, tačiau nebūtina iš karto nutraukti poilsio, nes tai nesukels ilgalaikių pasekmių. Vos tik vėl pradėsite sportuoti – prarasti raumenys atsistatys.
3 komentarai
Valdas Nesvarbu
Geras straipsnis! Taip ir maniau, kad kazkas cia tikrai yra, nes budavo gyvenime, kad ilgokas pertiraukas turedavau, bet kai grizdavau i sporta, viskas ganetinai greitu tempu atsistatinedavo:)
100 proc. tiesa